Data dodania: 23 września 2019
Jak powstaje obraz w oku, skąd się biorą kolory i jakie mają zastosowanie w otaczającym nas świecie, jak działa prawo odbicia światła, a z jaką prędkością biegnie dźwięk? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć podczas bezpłatnego zwiedzania interaktywnej wystawy edukacyjnej poświęconej zjawiskom wizualnym i akustycznym, która zagości w naszym Centrum w sobotę, 28 września i będzie otwarta do soboty, 12 października. Wystawa jest adresowana głównie do dzieci i młodzieży, ale również dorośli mogą wynieść z niej wiele ciekawych informacji.
KAPSUŁA DŹWIĘKU
Uczestnicy, słuchając prezentacji, odkrywają meandry świata dźwięków. Uzyskują odpowiedź na pytania: czym jest fala dźwiękowa, z jaką prędkością porusza się dźwięk, w jaki sposób powstaje i jak dociera do naszych uszu, czym jest muzyka i po co ją tworzymy? Następnie, dzięki „dźwiękolotom”, urządzeniom transmitującym, używając przedmiotów domowego użytku uczestnicy ekspozycji sami bawią się w tworzenie melodii.
RUROTELEGRAF
Urządzenie ilustrujące prędkość dźwięku, ukazaną w prostym eksperymencie, zachęcającym do samodzielnego sprawdzenia opóźnienia słowa słyszanego wobec mówionego.
KAPSUŁA OBRAZU
Siedząc na kolorowych pufach, w kompletnych ciemnościach uczestnicy oglądają film edukacyjny dotyczący zjawisk wizualnych. Dowiadują się jak widzi pies, jak kot, po co zwierzętom kolorowe ubarwienie ich ciała? Poznają teorię fali świetlnej, powstawania barw, a także działania genialnego narządu, jakim jest ludzkie oko. W skład pokazu wchodzi również pokaz laserowych animacji oraz promieniowania UV. Interaktywne stanowiska z reflektorami pozwalają na samodzielne eksperymenty z budowaniem kolorów.
TELEPORTER
Stanowisko wykorzystujące tzw. „kluczowanie obrazu”, technikę znaną z telewizji i kina. Dzięki wizualnemu trikowi uczestnicy „przenoszą się” do znanych miejsc, takich, jak wieża w Pizie czy piramidy w Egipcie, a ich wirtualna podróż uwieczniona jest na zdjęciu i pamiątkowym dyplomie.
Wystawa będzie otwarta od 28 września do 12 października 2019 r. w godzinach 9.00 – 17.00 od poniedziałku do piątku oraz 11.00 – 19.00 w soboty i niedzielę (6.10. wystawa jest nieczynna).
W godzinach od 9.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku przewidujemy odwiedziny zorganizowanych grup wraz z opiekunami. Informujemy, że obowiązują wcześniejsze zapisy. Prosimy o kontakt pod nr tel. 512 837 495 lub drogą mailową na adres: wystawa@alia-pr.pl
Wstęp bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!